Skolskjuts
Här kan du ansöka om skolskjuts och hantera alla dina skolskjutsärenden. Du ser exempelvis beslut och busstider.
Läs mer om vem som har rätt till skolskjuts på Vetlanda kommuns hemsida och vad som gäller kring växelvis boende, särskilda skäl och skolskjuts i mån av plats.
Handläggningstid och beslut
Handläggningstiden vid ansökan om skolskjuts kan variera mellan två och fem veckor beroende på ärendetyp och ärendets komplexitet. Obs! Under sommaren, vecka 27-31, handlägger vi inga skolskjutsärenden.
Beslut fattas i varje enskilt ärende och meddelas vårdnadshavaren/vårdnadshavarna via skolskjutsportalen som du når när du startar e-tjänsten. Fram till dess att ett beslut har trätt i kraft är det vårdnadshavarens ansvar att se till att eleven kommer till och från skolan.
Frågor om e-tjänsten
Kontaktcenterkommun@vetlanda.se
0383-971 00
vetlanda.se/forskola-och-skola/grundskola/skolskjuts
Följande behövs för e-tjänsten
- E-legitimation
- Så här skaffar du e-legitimation
